Diagnostyka i leczenie urazów kolana
Kolano to jeden z największych stawów w ciele człowieka. Ma bardzo skomplikowaną budowę, spaja dwie duże kości i uczestniczy właściwie w każdym ruchu, jaki wykonujemy. To właśnie dzięki niemu możemy swobodnie grać w piłkę czy jeździć na nartach. Choć na co dzień nie zwracamy na nie uwagi, nasze kolana wykonują ogromną pracę. To właśnie z tego powodu tak często ulegają różnorakim urazom.
Kolano to staw zawiasowy zmodyfikowany, gdzie łączą się kości udowa i piszczelowa. Składa się również z licznych więzadeł, a także rzepki i łąkotki, które często przysparzają nam wiele bólu. Obecnie jednak medycyna rozwinęła się do tego stopnia, że nawet poważne urazy stawu kolanowego nie są wyrokiem na całe życie. Poznaj ofertę leczenia doktora Jacka Kubickiego.
Artroskopia stawu kolanowego
Artroskopia to mało inwazyjna metoda diagnostyki urazów stawu kolanowego. Można ją też wykorzystać w celu leczenia drobnych uszkodzeń. Zabieg polega na wprowadzeniu dostępem operacyjnym kamery, dzięki której lekarz może dokładnie obejrzeć staw w powiększeniu. Drugim otworem wprowadza się narzędzia artroskopowe, umożliwiające przeprowadzenie zabiegu, np. usunięcie błony maziowej.
Synowectomia
Synowectomia to metoda, szczególnie polecana w przypadku leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Polega ona na usunięciu nadmiaru błony maziowej. Może mieć charakter operacji lub nieinwazyjnego zastrzyku.
Synowectomia izoradiowa polega na podaniu do jamy stawowej radioizotopu, niszczącego błonę. Podobny przebieg ma synowectomia chemiczna – opiera się na wstrzyknięciu do stawu substancji chemicznych. Po przeprowadzeniu każdego z tych zabiegów należy unieruchomić kończynę.
Rekonstrukcja więzadeł
Rekonstrukcja więzadeł to nie lada wyzwanie dla każdego lekarza. Wymaga precyzji oraz cierpliwości zarówno ze strony specjalisty, jak i pacjenta. Doktor Jacek Kubicki od lat zajmuje się rekonstrukcją więzadeł krzyżowych i pobocznych, a także rekonstrukcją wielowięzadłową.
Odbudowanie więzadeł krzyżowych polega na przeszczepie tkanki (pobranej wcześniej od pacjenta). Operacja dotyczy głównie więzadła krzyżowego przedniego (ALC), bowiem zerwanie więzadła tylnego w wielu przypadkach jest niemal niezauważalne.
Uszkodzenia chrząstki
Uszkodzenia chrząstki bywają następstwem niestabilności kolana, zaburzenia osi kończyn, uszkodzenia łąkotek lub nieprawidłowego toru ruchu. Współczesne metody leczenia tych schorzeń pozwalają nie tylko wcześnie rozpoznać przyczyny, ale też skutecznie pozbyć się dolegliwości. Metody leczenia uszkodzeń chrząstki:
- kwas hialuronowy – naturalnie obecny w chrząstkach stawowych i płynie maziowym, przywraca naturalną lepkość substancji, absorbuje drgania, zmniejsza tarcie oraz hamuje procesy zapalne,
- osocze bogatopłytkowe PRP – substancja uzyskana z krwi pacjenta, stymuluje regenerację tkanek (w tym więzadeł, chrząstek, mięśni i kości),
- mikrozłamania – metoda, polegająca na wykonaniu niewielkich otworów w chrząstce, mających za zadanie pomóc w jej regeneracji,
- biomembrany – błony biologiczne.
Choroby stawu udowo-rzepkowego
Schorzenia stawu udowo-rzepkowego są zazwyczaj efektem przeciążenia kolan. Choroby te są bolesne, a ich leczenie polega przede wszystkim na odciążeniu stawu kolanowego. Może odbyć się to dzięki specjalnym ćwiczeniom (rehabilitacji) lub metodą operacyjną (artroskopia).
Uszkodzenia więzadeł
Więzadła stawu kolanowego stale narażone są na uszkodzenia lub zerwanie. Sygnały, których nie należy bagatelizować to kłujący ból oraz wyczuwalna niestabilność kolana. Nieleczone uszkodzenia więzadeł mogą prowadzić do zwyrodnień stawu.
W ofercie specjalistycznej przychodni Ortodentika możemy odnaleźć różne metody diagnostyczne, pomagające w odnalezieniu źródła choroby. Oprócz artroskopii, doktor Jacek Kubicki przeprowadza badania USG. Leczenie uszkodzeń więzadeł zazwyczaj przeprowadza się przy pomocy osocza bogatopłytkowego PRP.
Uszkodzenia łąkotek
Łąkotki, podobnie jak chrząstki, często ulegają uszkodzeniom. Nowoczesne metody leczenia ortopedycznego pozwalają jednak na regenerację łąkotki i powrót do normalnego trybu życia. Możesz skorzystać z jednej z dwóch metod leczenia uszkodzeń łąkotki:
- plastyka łąkotki,
- metoda artroskopowa (szycie allinside, outside-in lub inside-out).
Metoda artroskopowa polega na przeprowadzeniu tradycyjnej artroskopii, jednak w trakcie zabiegu poprzez elementy łąkotki przeciąga się giętką igłę od wnętrza stawu na zewnątrz (inside-out) lub od zewnątrz do wnętrza (outside-in).
Entezopatie
Entezopatie to bolesne schorzenia przyczepów mięśni do kości. Ich główną przyczyną są nadmierne przeciążenia poszczególnych partii ciała podczas ruchu. Zazwyczaj cierpią na nie osoby aktywnie uprawiające sport. Do najbardziej popularnych entezopatii zalicza się tak zwane “kolano skoczka” oraz “kolano biegacza”.
Kolano skoczka
Kolano skoczka to nazwa schorzenia, polegającego na zwyrodnieniu więzadła rzepki. Objawia się bólem poniżej rzepki podczas wyprostu stawu kolanowego, przysiadów, podskoków czy chodzenia po schodach. Pacjenci skarżą się także na uczucie “pełnego kolana” oraz asymetrię rzepki.
Leczenie tego schorzenia jest długotrwałe i polega na działaniach zachowawczych (w początkowych stadiach schorzenia) oraz rehabilitacji. Należy przede wszystkim wprowadzać ćwiczenia w bolesnym zakresie ruchu oraz ćwiczenia stabilizacji centralnej w połączeniu z treningiem funkcjonalnym.
Kolano biegacza
Schorzenie to dotyczy przede wszystkim osób aktywnych, biegających. To zespół objawów, odnoszących się do przeciążenia pasma biodrowo-piszczelowego podczas biegania. Głównym syndromem kolana biegacza jest ból w okolicy przednio-bocznej stawu kolanowego.
Leczenie schorzenia opiera się na działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Wiele jednak zależy od źródła objawów. Do leczenia stosuje się także krioterapię, falę uderzeniową czy ultradźwięki. Często niezbędna jest także rehabilitacja.
Endoprotezoplastyka stawu kolanowego
Endoproteza stawu kolanowego (lub alloplastyka) to operacja, polegająca na wymianie poszczególnych elementów kolana lub całego stawu na sztuczny. Większość tego typu zabiegów wykonywana jest z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów. Zabieg przebiega w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Pierwszą dobę po operacji pacjent spędza w szpitalnym łóżku pod nadzorem lekarzy. Z czasem rozpoczyna się rehabilitację operowanego stawu.
Serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty diagnostyki i leczenia urazów stawów kolanowych.