Rekonstrukcja więzadeł krzyżowych – zabieg nie tylko dla sportowców

Uszkodzenie lub nawet zerwanie więzadeł krzyżowych w kolanie to dość powszechny uraz, z którym boryka się nie tylko wielu sportowców, ale też amatorów takich dyscyplin, jak koszykówka, piłka ręczna czy nożna, a także narciarze. Odbudowanie zerwanych więzadeł krzyżowych wymaga zazwyczaj badania diagnostycznego (artroskopii) i operacji, choć w niektórych przypadkach leczenie przebiega jednoetapowo.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ALC) to bardzo poważny uraz, mogący prowadzić do chorób zwyrodnieniowych. Zazwyczaj objawia się niestabilnością kolana, co prowadzi do obniżenia komfortu życia. Osoby z uszkodzonym więzadłem muszą zrezygnować też z uprawiania większości sportów. W przypadku uszkodzenia więzadła krzyżowego tylnego (PLC) większość pacjentów nie zdaje sobie sprawy z urazu, gdyż objawy niestabilności kolana bywają niejednoznaczne. Podobna sytuacja dotyczy więzadła pobocznego piszczelowego (MCL), które bardzo łatwo goi się po unieruchomieniu stawu kolanowego.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – przebieg zabiegu

Pierwszym etapem leczenia więzadła krzyżowego przedniego jest zazwyczaj artroskopia. To dzięki niej lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia stawu, a zatem postawienia trafnej diagnozy. Ponadto podczas tego zabiegu specjalista usuwa blokujące fragmenty uszkodzonego więzadła oraz leczy inne, współistniejące urazy.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego polega na przeszczepie najczęściej tkanki własnej chorego. Pobiera się ją poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia w okolicy stawu kolanowego. Pobraną tkankę wprowadza się do wcześniej przygotowanych otworów kości piszczelowej i udowej. Dobę po operacji pacjent może poruszać się o kulach z założonym stabilizatorem. Dren z kolana usuwany jest w drugiej dobie po wykonaniu zabiegu. Po rekonstrukcji więzadła zaleca się rozpoczęcie rehabilitacji.

Pacjent wypisywany jest ze szpitala po 2-3 dniach od wykonania zabiegu. Należy jednak pamiętać o obowiązkowych wizytach kontrolnych. Pierwsza powinna odbyć się tydzień po operacji.

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego tylnego

Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego tylnego przeprowadzany jest rzadko ze względu na niską rozpoznawalność urazu. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z problemu, ponieważ nie odczuwają niestabilności stawu. Zabieg rekonstrukcji PLC jest o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku więzadła przedniego.

0 Odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Podziel się swoim zdaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *