Artroskopia kolana w przychodni specjalistycznej
Artroskopia to bardzo skuteczna, a równocześnie mało inwazyjna metoda diagnostyki. Można ją także w wykorzystywać do leczenia niektórych chorób stawów. Zabieg polega na wprowadzeniu do stawu, bardzo często kolanowego, kamery przez niewielki otwór – tak zwany dostęp operacyjny. Dzięki temu lekarz ma możliwość obejrzenia wszystkich elementów chorego stawu. Przez drugi centymetrowy otwór wprowadzane są narzędzia artroskopowe. Służą one przede wszystkim do leczenia ewentualnych uszkodzeń wewnątrzstawowych. Podczas zabiegu lekarz w dużym powiększeniu ogląda pole operacyjne, dzięki czemu ma możliwość zauważenia nawet niewielkich urazów i natychmiastowego leczenia stawu.
Kiedy wykonać artroskopię kolana?
Staw kolanowy wymaga poddania się zabiegowi artroskopii po poważnym urazie mechanicznym. Warto też przeprowadzić zabieg w przypadku przewlekłych dolegliwości (ból, liczne wysięki stawu) oraz stanów zapalnych kolana. Przed zabiegiem należy poddać się badaniu przez ortopedę. W przypadku wątpliwości co do diagnozy, lekarz zleca rezonans magnetyczny, usg lub rtg stawu w zależności od dolegliwości.
Przebieg artroskopii
Zabieg zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Po jego wykonaniu kolano lub inny staw poddany artroskopii nie wymaga unieruchomienia. Pacjent nie musi pozostawać w szpitalu dłużej niż kilka godzin. Szwy, zakładane podczas zabiegu, zdejmowane są zazwyczaj po siedmiu dniach od jego wykonania. Pozabiegowe blizny pozostają na skórze niewielu pacjentów i są niemal niewidoczne.
Możliwości artroskopii
Zabieg daje nie tylko możliwość dokładnego obejrzenia wszystkich elementów stawu, lecz także jego leczenia. Podczas artroskopii specjalista może:
- usunąć ciała wolne ze stawu,
- wykonać rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego,
- wygładzić chrząstki stawowe,
- doszyć lub usunąć uszkodzoną łękotkę,
- wypłukać staw kolanowy – najczęściej w przypadku zapalenia.
Artroskopia – czy to boli?
Artroskopia jako metoda diagnostyczna jest niemal bezbolesna. Po jej wykonaniu pacjent może odczuwać niewielki ból w miejscach nacięcia skóry, jak również dyskomfort związany z usuwaniem szwów.
Zostaw komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Podziel się swoim zdaniem.